- آموزشی, خوزستان, سلامت

سیده مهناز موسی زاده(الغرابی)

کارشناس ارشد روانشناسی شخصیت

ایران باران نیوز

«دلایل ایجاد پرخوری عصبی»

هنوز مشخص نیست چه چیزی باعث ایجاد اختلال پرخوری عصبی می‌شود اما فاکتورهای فرهنگی، روانی و ژنتیک می‌تواند نقش مهمی در ایجاد آن بازی می‌کند. وجود مشکلات روانی همچون کمبود اعتماد به نفس و رفتارهایی مانند رژیم غذایی دشوار می‌تواند خطر توسعه این اختلال را تا حد زیادی افزایش دهد. خطر افزایش پرخوری عصبی در افرادی که مادر یا خواهرشان از آن رنج می‌برند نیز وجود دارد. زنان نیز به خاطر فشارهای فرهنگی ممکن است به لاغر شدن روی بیاورند.

تشخیص پرخوری عصبی:

تشخیص پرخوری عصبی بعد از معاینه،آزمایش خون و ادرار و ارزیابی روانی انجام می‌شود. در آزمایش خون و ادرار پزشک متخصص به دنبال تعادل الکترولیت‌ها یا کم آبی خواهد بود. همچنین بررسی قلب، ریه‌ها و استخوان‌ها نیز انجام می‌شود. از آنجایی که پرخوری عصبی به عنوان یک بیماری روانی در نظر گرفته می‌شود پزشکان از معیارهای موجود در DSM استفاده می‌کنند. این راهنما بیان می‌کند که به منظور تشخیص افراد مبتلا به پرخوری عصبی، باید یک فرد دوره پرخوری و پاکسازی را حداقل به مدت یک هفته و دوره زمانی سه ماهه داشته باشد.

فاکتورهای خطر:

زنان بیشتر از مردان در معرض ابتلا به این اختلال قرار دارند. بر اساس یافته‌های مرکز سلامت زنان، حدود ۸۵ تا ۹۰ درصد از بیمارانی که به پرخوری عصبی مبتلا می‌باشند، خانم هستند. اما این اختلال در مردان نیز می‌تواند وجود داشته باشد. اختلالات مرتبط با خوردن در میان ورزشکاران همچون ژیمناست‌ها، دونده‌ها و کشتی گیران بیشتر شایع است.

درمان پرخوری عصبی:

غلبه کردن بر پرخوری عصبی به نظر فرایند دشواری می رسد زیرا بیماران به چرخه خوردن و پاکسازی پایبندند. به همین خاطر شکستن چنین چرخه ای بسیار سخت خواهد بود به خصوص اگر درمان به درستی انجام نشود. به طور کلی حدود یک سوم از بیماران بهبود می یابند و یک سوم از آن‌ها همانگونه که قبلا بوده‌اند باقی می‌مانند. یک سوم از بیماران نیز در طول زمان بدتر می‌شوند. درمان پرخوری عصبی شامل ترکیبی از روان درمانی، استفاده از دارو، آموزش تغذیه‌ای و گروه‌های حمایتی است. مشاوره نیز ممکن است دربرگیرنده درمان‌های رفتاری شناختی یا خانواده درمانی باشد. درمان رفتاری شناختی نیز به منظور آموزش افراد برای تشخیص رفتارها و افکار پرخطر مورد استفاده قرار می‌گیرد. خانواده درمانی نیز برای افراد جوان یا کودکانی که مبتلا به این بیماری هستند استفاده می‌شود. خانواده درمانی بر روی حمایت خانواده و والدین تکیه دارد. گروه‌های حمایتی برای افرادی که مبتلا به پرخوری خفیف هستند و مشکلات سلامتی دیگری ندارند مفید است.برخی از افراد ممکن است برای ادامه درمان خود از مراکز موجود کمک بگیرند.داروهای ضدافسردگی نیز برای درمان هر نوع افسردگی یا اضطراب مرتبط با پرخوری عصبی تجویز می‌شود. متخصص تغذیه نیز می تواند در توسعه رژیم غذایی سالم و بهبود عادت‌های خوردن به فرد کمک کند.برای بیمارانی که وزن بسیار کمی دارند، متخصص تغذیه برنامه ای را برای بازگشت به وزن نرمال و طبیعی ایجاد می‌کند. برخی از اوقات ممکن است بیمار برای تصحیح عدم تعادل الکترولیت‌ها در بیمارستان بستری شود. البته طول بستری شدن تنها یک یا دو روز است. خانواده یا دوستانی که متوجه نشانه‌های پرخوری عصبی در یک فرد می‌شوند باید هر چه سریع تر او را نزد پزشک متخصص ببرند.

نظر و دیدگاه کارشناس :
همیشه سعی براین باشد پیشگیری بهتر از درمان است
۱.سعی کنید ورزش یوگا از کتاب یوگا در ۲۸ روز ووو پیاده روی و دو یدن یک روز در میان
۲. قبل از غذا آب بنوشید
۳. خواب روزی ۸ ساعت
۴. غذاهای چرب و شیرین و نشاسته خیلی کم
۵.اهل کار و فعالیت باشید به دیگران کمک کنید
۶. غذای خود را کم بکشید بشقاب را پر نکنید آهسته غذا بخورید
۷. روبروی تلویزیون و تماشای فیلم غذا نخورید
۸. نور زیاد و رنگهای شاد اشتها زیاد میشه
۹.بفکر سلامت جسم و خوش اندام بودن خود باشید که بسیار در روابط اجتماعی موثر است
۱۰. به بهداشت فردی و محیط خود توجه کنید
۱۱. بفکر ایتام و فقرا باشید
۱۲. اگر همه افراد چاق دنیا پرخوری را کنار بگذارند دیگه نه کسی از گرسنگی میمیمرد نه خودفرد چاق از بیماری
هزینه درمان بیماری هم جای مفیدتر برای مملکت و خانواده صرف میشود
افراد چاق هم هزینه غذای بالا دارند هم هزینه درمان هم هزینه پارچه برای لباس ووووو
سعی کنید مفیدتر باشید و اینقدر مصرف کننده و هزینه بر نباشید
۱۳. شاید افرادی باشند چاقی شما باعث آزارشان شود
۱۴. با یک برنامه ابتدا سبک اراده کنید لاغرشوید تا اعتماد بنفستان بالاتر برود
وقتتان را برای خوردن غذای زیاد بیهوده تلف نکنید که باعث دردسر خود و دیگران شوید،
پیش بسوی اندامی زیبا

درباره سیاوش باران وند

صاحب امتیاز و مدیرمسئول...
همه پست های: سیاوش باران وند

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *