- خوزستان, فرهنگی

ثبت ۳ اثر تاریخی استان خوزستان در فهرست آثار ملی

به گزارش ایران باران نیوز و به نقل از روابط عمومی و امور بین‎الملل اداره‎کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان این آثار شامل “تپه‎مزرعه ۱۰۷ ” و “تپه گچ‎سنگی” در شهرستان گتوند و “مجموعه آسیاب‎های تمبی” در مسجدسلیمان هستند.

تپه‌مزرعه ۱۰۷ از جمله تپه‎های مهم و شاخص شهرستان گتوند است که قدمت آن به دوره تاریخی و پیش از تاریخی بازمی‎گردد. این تپه به دلیل جایگاه مهمی که در سابقه استقرار در منطقه دارا است، پیش از بررسی‎های انجام‎شده از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با شماره ۳۲۰۴۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

این تپه در بخش دیمچه شهرستان گتوند و در ۱۸ کیلومتری جنوب غربی این شهرستان و نیز ۵/۸ کیلومتری جنوب شرقی صالح‎شهر در مزرعه‎های کشت و صنعت کارون قرار دارد.

همچنین تپه گچ‎سنگی نیز از همین شهرستان که مربوط به دوره پیش از تاریخی است و یکی از قدیمی‎ترین بقایای استقرار در شهرستان گتوند به شمار می‎آید، پس از طی تشریفات قانونی با شماره ۳۲۰۴۶ از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ثبت ملی شد.

این تپه در ۴۶۰ متری غرب جاده گتوند به شوشتر و ۵۰ متری شمال شرقی تأسیسات آبی گچ‎سنگی قرار دارد.

همچنین مجموعه آسیاب‎های تمبی نیز در شهرستان مسجد سلیمان سومین اثری است که پس از طی تشریفات قانونی لازم با شماره ۳۲۰۳۸ در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت. قدمت این اثر تاریخی به دوره قاجار برمی‎گردد و مجموعه‎ای شامل آسیاب، آبشار و سازه‎های آبی است.

این اثر در بخش گلگیر، دهستان تمبی گلگیر و در یک کیلومتری جنوب غربی روستای تمبی قرار گرفته است.

گفتنی است، تپه چغا،نهر پادشاهی،گور دخمه‎های کوه طبل خانه در کنار سد تنظیمی،سه پولو، بند بهمن، قلعه های تاریخی شهرسماله و روستای آبیدعلیباز از دیگر آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری شهرستان گتوند هستند. این شهرستان تاریخی در شمال استان خوزستان دارای دو بخش مرکزی و عقیلی و پنج شهر گتوند، جنت مکان، صالح شهر ، ترکالکی ، سماله و نیز ۴۵ روستا می‎باشد.

معبد سرمسجد، معبد بردنشانده، تپه باستانی کلگه زرین و تپه باستانی گلگیر نیز از جمله آثار تاریخی شهرستان مسجدسلیمان هستند.

درباره احمدرضا رستمی

همه پست های: احمدرضا رستمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *