- خوزستان

“عیدیا” در بهبهان برپا شد

به گزارش ایران باران نیوز و به نقل از روابط عمومی و امور بین‎الملل اداره‎کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان، کبری ابوعلی امروز جمعه دوم فروردین‎ماه ۹۸ درخصوص این بازار اظهار داشت: عیدیا به معنی عیدی‎ها، بازاری مختص کودکان امروز و کودکان دیروز است که هر سال از نخستین روز عید نوروز در بهبهان برپا می‎شود.

او ادامه داد: کالاهای موجود در این بازار معمولاً انواع اسباب‎بازی، شیرینی و تنقلات سنتی، پوشاک و غیره است که به صورت خودجوش توسط فروشندگان عرضه و مردم دسته به دسته در محل حاضر می‎شوند و خرید و گردش و شادی می‎کنند؛ نوازندگان دوره‎گرد هم ضمن سرگرم کردن مردم، بر شلوغی بازار می‎افزایند و خرید را پر رونق‎تر می‎کنند .

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بهبهان با بیان این‎که این بازار به رسم هرسال، در جوار حرم بی‎بی خدیجه که در گویش محلی “بخرجه” گفته می‎شود برپا می‎شود افزود: این محل در گذشته دروازه شهر به مرکز استان بوده که درحال حاضر بصورت میدان است ولی با تمام تغییرات شهرسازی و توسعه‎ای در بهبهان، مردم این شهر هویت مکانی این رسم را حفظ نمودند.

وی با اشاره به این‎که کودکان مشتریان اصلی عیدیا هستند و به خرید از بازار عیدیا علاقه بسیاری دارند گفت:
این رسم در تمام ایران منحصر به بهبهان و در متون تاریخی و کهن آمده است که نشان‎دهنده عمق دیرینگی این رسم در بهبهان است که شاید در دیگر نقاط کشور منسوخ شده اما همچنان در این بخش از خطه ایران پابرجا است.

ابوعلی عنوان کرد: از طرفی عیدیا نشان‎دهنده اهمیتی است که ایرانیان به کودکان می‎دادند و همچنین گواه درایت آنان برای حفظ سنت نیکوی نوروز از طریق آموزش عملی به کودکان می‎باشد.

گفتنی است بهبهان یکی از قدیمی‏ترین شهرهای خوزستان است که قدمت آن به هزاره دوم پیش از میلاد برمی‏گردد. این شهرستان در جنوب شرق خوزستان قرار دارد.

درباره احمدرضا رستمی

همه پست های: احمدرضا رستمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *