- خوزستان, فرهنگی

بررسی وضعیت چغازنبیل و آثار تاریخی دزفول باحضور کارشناس یونسکو/ مسجد “حاج‎علی حاج علی‎اکبر” شوشتر ثبت ملی شد

به گزارش ایران باران نیوز، محمدحسین ارسطوزاده امروز سه‎شنبه ۲۷ فروردین‎ماه ۹۸ اظهار داشت: روز گذشته به همراه جودانی جیگلی کارشناس اعزامی از یونسکو بازدیدی به منظور بررسی مشکلات پل تاریخی دزفول، محله لوریان واقع در بافت تاریخی این شهرستان و همچنین میراث جهانی چغازنبیل از این مکان‎ها صورت گرفت .

او افزود: در این بازدید وضعیت پایداری و عوامل فرسایشی‎ای که آسیب‎رسان هستند موضوع گفت‎وگو میان کارشناسان محلی میراث فرهنگی و نماینده اعزام شده از یونسکو بود.

معاون میراث فرهنگی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان در ادامه با بیان این‎که به همراه کارشناس یونسکو دیداری نیز از آثار تاریخی ایذه انجام گرفت گفت: باتوجه به این‎که آثار تاریخی ایذه در لیست پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران برای ثبت در میراث جهانی قرار دارد، پیشگیری و علاج عوامل آسیب‎رسان در خصوص این آثار از اهمیت خاصی برخوردار است.

گفتنی است پس از مراجعت کارشناس یونسکو و مشورت با تیم کارشناسی سازمان میراث فرهنگی و دیگر کارشناسان یونسکو، گزارش و گزینه‎های پیشنهادی ظرف یک ماه آینده تدوین و مطرح خواهد شد که پایه و اساس برنامه‎های اجرایی برای حفاظت آثار یادشده خواهد بود.

مسجد “حاج‎علی حاج علی‎اکبر” شوشتر ثبت ملی شد

رئیس اداره میراث فرهنگی شوشتر امروز سه‎شنبه ۲۷ فروردین‎ماه ۹۸ نیز از ثبت مسجد حاج‎علی حاج‎علی‎اکبر در فهرست آثار ملی کشور از سوی سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری به صورت رسمی خبر داد.

این مقام مسئول ادامه داد: این اقدام بر اساس بند جیم ماده واحده قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی مصوب سال ۱۳۶۴و بند ششم ماده سوم قانون اساسنامه سازمان میراث فرهنگی کشور مبنی بر ثبت آثار ارزشمند منقول و غیر منقول فرهنگی و تاریخی کشور در فهرست آثار ملی و فهرست‎های ذیربط صورت گرفت.

علی‎محمد چهارمحالی بیان کرد: اثر تاریخی مسجد “حاج‌‎علی حاج‎علی‎اکبر” با شماره ۳۲۰۳۶ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شوشتر با اشاره به ویژگی‎های این مسجد گفت: “حاج‎علی‎اکبر” از جمله مساجد شوشتر است که با گذشت حدود ۲۰۰ سال از قدمت و ساخت آن، همچنان شکل و نمای قدیمی خود را به خوبی حفظ کرده است.

وی ادامه داد: به دلیل تعریض خیابان این مسجد (امام خمینی) در دوره پهلوی، بخشی از فضای مسجد به خیابان تبدیل شد؛ اما با این‎حال فضاهای باقی‎مانده از مسجد نیز در نوع خود چشمگیر و زیبا هستند .

چهارمحالی افزود: پایه‎ستون‎ها، جاشمعی‎ها و چراغ آویزهای زیبا ازجمله ویژگی‎هایی هستند که از ۲۰۰ سال پیش تاکنون همچنان در این مسجد خودنمایی می‎کنند.

او با بیان این‎که حاج‎علی از تجار نیکنام و رجال تأثیرگذار در منطقه بوده که این مسجد را از خود به یادگار گذاشته است اضافه کرد: مسجد حاج‎علی حاج علی‎اکبر از چندین شبستان و یک محراب تشکیل شده که محراب آن به زیبائی با آجر، کاشی و حجاری تزئین شده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شوشتر تأکید کرد: ثبت ملی این اثر تاریخی در حفظ و احیاء آن تاثیر بسیار زیادی خواهد داشت و بدون تردید برنامه‎ریزی برای بهسازی و مرمت این مسجد نیز در لیست برنامه‎های آتی اداره‎کل میراث فرهنگی خوزستان و ادارات میراث فرهنگی شوشتر و اوقاف این شهرستان قرار خواهد گرفت.

گفتنی است، شهرستان شوشتر دارای حدود ۳۵۰ اثر تاریخی ثبت‎شده است تاجایی که بیشترین آثار ثبتی استان خوزستان در این شهرستان قراردارد .

منبع: روابط عمومی اداره‌کل میراث فرهنگی خوزستان

درباره احمدرضا رستمی

همه پست های: احمدرضا رستمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *